Jei norite sužinoti daugiau apie venų varikozę, peržiūrėkite šį straipsnį. Tai padės suprasti pagrindines ligos priežastis, taip pat patiems atpažinti pirmuosius venų varikozės simptomus.
Nedaug žmonių žino, kad venų varikozė yra gana dažna liga, kuria serga beveik 30 % moterų ir 20 % vyrų. Taip yra dėl to, kad pirmieji simptomai gali būti beveik nepastebimi. Šis straipsnis padės išsiaiškinti, kaip savarankiškai atpažinti venų varikozę, kai jas vis dar galima gydyti konservatyviai ir saugiai.
Kas yra venų varikozė?
Venų varikozė – dažna liga, kuri gali sukelti daug diskomforto ir gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Venų varikozė atsiranda tada, kai venų sienelės praranda savo elastingumą ir negali efektyviai pumpuoti kraujo atgal į širdį. Ilgas stovėjimas ar sėdėjimas, paveldimas polinkis, antsvoris, nėštumas, širdies ir kraujagyslių ligos – visa tai gali sukelti venų varikozę. Yra įvairių metodų, kurie gali palengvinti simptomus ir net atsikratyti ligos.
Venų varikozė – tai kraujagyslių sutrikimas, atsirandantis susilpnėjus venų vožtuvams ir sutrikus kraujotakai. Štai kodėl taip nutinka.
Mūsų kraujagyslės pumpuoja kraują iš kojų į širdį, nes veikia specialūs vožtuvai, neleidžiantys kraujui tekėti į pėdas veikiami gravitacijos. Bet atsitinka, kad vožtuvai susilpnėja. Ir tada dalis kraujo pradeda tvyroti venose ir dėl to padidėja spaudimas joms. Venų sienelės plečiasi ir pažeidžiamos. Laikui bėgant venos tampa vis didesnės ir didesnės. Žmonių, sergančių venų varikoze, kojos gali atrodyti taip, lyg po oda būtų didžiulės virvės.
Venų varikozė yra ne tik estetinė problema. Ši liga gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip trombozė, opos ir net audinių nekrozė. Todėl labai svarbu savarankiškai atpažinti venų varikozę ir po pirmųjų požymių kreiptis į gydytoją. Kuo švelnesnė ligos eiga, tuo lengvesnis bus gydymas. Pagrindinės venų varikozės vystymosi priežastys.
Varikozinių venų išsivystymo priežastys gali būti skirtingos. Pažvelkime į kiekvieną iš jų atidžiau.
- Vienas iš pagrindinių veiksnių yra paveldimumas. Venų varikozė atsiranda žmonėms, kurių venų sienelė nusilpusi dėl genetinės mutacijos. Prisiminkite, ar jūsų šeimos nariai sirgo venų varikoze. Jei turite, tada taip pat turite riziką susirgti šia liga. Tačiau neskubėkite nusiminti. Jei vedate sveiką gyvenimo būdą ir rūpinatės savo sveikata, yra visos galimybės išvengti varikozinių venų atsiradimo. Tačiau visada svarbu stebėti savo mitybą ir gyvenimo būdą bei būti dėmesingiems savo sveikatai.
- Darbas ant kojų. Jei dirbate tokioje profesijoje, kur reikia daug laiko praleisti stovint, būkite ypač atidūs savo kojų būklei. Yra didelė rizika susirgti venų varikoze. Visų pirma, žmonėms, dirbantiems stovimą darbą, kenčia kojų raumenų nejudrumas. Jei žmogus daug vaikšto, raumenys susitraukia ir suspaudžia kraujagysles, o tai padeda stumti kraują į širdį. Bet jei visą dieną stovite vienoje vietoje, jūsų venos lieka be atramos. Todėl stovint padidėja venų varikozės tikimybė. Ypač atidūs savo sveikatai turėtų būti šių profesijų atstovai: mokytojai, virėjai, chirurgai, operacinės seselės, kirpėjai, padavėjai, pardavėjai, barmenai, tekintojai, masažuotojai.
- Sėdimas darbas taip pat gali neigiamai paveikti kraujagyslių sveikatą ir išsiplėtusių venų atsiradimą. Tai biurų darbuotojai, vairuotojai, programuotojai, buhalteriai, bibliotekininkai, kasininkai, siuvėjos, bankų darbuotojai, juvelyrai ir telefonininkai. Nejudrus gyvenimo būdas taip pat padidina venų varikozės riziką ir yra pavojingas. Juk nedirba blauzdos raumenys, o kraujas sustingsta. Venos išsiplečia ir virsta varikoze. Ypač blogai yra įprotis sukryžiuoti kojas. Galite daryti spaudimą venoms ir sukelti trombozę. Nepamirškite dirbdami padaryti pertraukėlių ir bent kartais apšilti ar bent pasivaikščioti po biurą.
- Sunkus fizinis darbas ir sunkus kėlimas taip pat gali sukelti venų varikozę. Taip yra dėl to, kad keliant sunkų svorį šoktelėja intraabdominalinis spaudimas, kuris natūraliai perduodamas į kojas ir sukelia kraujagyslių tempimą bei vožtuvų sutrikimus. Jei esate krautuvas, sunkiaatletis, statybininkas, sandėlininkas, kalnakasys arba turite kilnoti svorius, nes tai yra pavojinga ir gali sukelti venų varikozę.
- Ilgi ir dažni skrydžiai pavojingi ir kraujagyslių veiklai. Skrydžio metu pasikeičia atmosferos slėgis, o tai neigiamai veikia ir kraujagysles. Lėktuve negalite ištiesti kojų ir sunku rasti patogią padėtį. Dėl sauso oro lėktuve kūnas kenčia nuo dehidratacijos. Padidėja kraujo klampumas, dėl kurio atsiranda venų sąstingis ir sulėtėja kraujotaka.
- Nėštumas. Dažnai atsitinka taip, kad pirmieji venų varikozės simptomai gali pasireikšti būtent nėštumo metu, nes moters organizmui tenka didžiulė našta, atsiranda kojų patinimas. Gydytojai dažnai gali skirti kompresinius drabužius, kurie gali pagerinti ligos eigą.
- Perteklinis svoris taip pat gali sukelti venų varikozę. Be to, svarbu žinoti, kad dėl antsvorio žmogus metų metus gali nepastebėti nė vienos venų varikozės. Venų varikozė gali būti paslėpta po dideliu poodinių riebalų sluoksniu. Jų vizualizavimas yra ne tik sunkus, bet ir neįmanomas be instrumentinės technikos. Todėl, jei turite antsvorio, o vakare jaučiatės pavargę ar patinę kojos, turite kuo skubiau kreiptis į flebologą.
- Prastas gyvenimo būdas, piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas ir kiti blogi įpročiai bei priklausomybės. Apskritai venų varikozė ir blogi įpročiai nesuderinami. Ir kartu su rūkymu ar nesaikingu alkoholio vartojimu tai turės rimtų pasekmių. Be gydymo ir kontrolės venų varikozė gali išprovokuoti kitas kraujagyslių ligas, pavyzdžiui, apatinių galūnių aterosklerozę.
- Kulnai yra jūsų kraujagyslių priešas. Neskubėkite siekti grožio. Nepamirškite, kad aukštakulniai kojoms kelia didelį stresą. Batai pirmiausia turi būti patogūs, o tik tada gražūs. Žinoma, avėti aukštakulnius priimtina, bet tik esant progai, nepersistenkite.
Varikozinių venų simptomai įvairiose ligos stadijose.
Pradinė varikozinių venų stadija. Kompensacijos etapas. Pradinė varikozinių venų stadija dar vadinama kompensacijos stadija. Tokį pavadinimą jis gavo dėl to, kad sutrikus venų veiklai organizme įsijungia specialūs šiuos sutrikimus kompensuojantys mechanizmai. Štai kodėl ji yra pavojinga. Žmogus kelis mėnesius, o gal net metus gali nepaisyti venų varikozės požymių ir praleisti brangų laiką vaisingam gydymui.
Išorinių požymių gali visai nebūti arba jie gali pasirodyti voratinklinių venų pavidalu. Nereikėtų jų nuvertinti. Tai tikri venų varikozės pranašai.
Viskas, ką žmogus gali jausti pradinėje venų varikozės stadijoje, tai sunkumas kojose, pilnumo jausmas ir patinimas. Dauguma pacientų šiuos simptomus sieja su nuovargiu, ypač jei darbas susijęs su stresu kojoms.
Bet jei esate jautrus savo sveikatai, pastebėjote šiuos simptomus ir laiku kreipėsi į flebologą, tuomet galite būti ramūs. Tokiu atveju, kai venų varikozė diagnozuojama pradinėje stadijoje, skiriamas konservatyvus nechirurginis gydymas. Pavyzdžiui, įvairių rūšių skleroterapija.
Varikozinių venų klasifikacija. Ką svarbu žinoti?
Varikozinių venų klasifikacija priklauso nuo to, kokiame lygyje yra pažeista vena. Svarbu žinoti apie šią klasifikaciją, kad galėtumėte laiku atpažinti simptomus ir nedelsiant kreiptis į flebologą.
Varikozinių venų klasifikacija pradedama identifikuojant pagrindines ligos formas: pirminė (idiopatinė) venų varikozė, antrinė venų varikozė (trauminių venų traumų pasekmės), su amžiumi susijusi venų varikozė (senatvinė), įgimta venų varikozė (intrauterinis formavimasis). venų varikozė) ir kt.
Pirminės venų varikozės yra viena iš labiausiai paplitusių ligos formų. Ją gali rasti bet kokio amžiaus žmonės, nors dažniausiai tokio tipo venų varikozė išsivysto moterims. Paveldimas veiksnys yra viena iš šios ligos priežasčių.
Antrinė venų varikozė yra ligos forma, kuri išsivysto po trauminių venų traumų. Venų trombozė, operacijos, traumos ir kiti veiksniai gali sukelti antrinę venų varikozę. Paprastai šios rūšies liga atsiranda sužalojimo vietoje.
Senatvinės venų varikozės dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Didėjantis organizmo senėjimas sukelia venų kraujagyslių sienelių susilpnėjimą, o tai daro pastebimą įtaką jų etimologijai.
Įgimta venų varikozė pasižymi tuo, kad liga pasireiškia vaisiaus vystymosi metu. Kraujagyslių vystymosi anomalija sukelia jų gyvybinės funkcijos pažeidimą, būtent grįžtamąjį venų išsiplėtimą.
Antrasis venų varikozės etapas. Subkompensacija.
Tai yra labiausiai paplitęs etapas, kai pacientai jau kreipiasi į gydytoją. Subkompensacija – tai stadija, kai organizmas pats nebegali susidoroti su liga. Tokiu atveju žmogus ne tik skundžiasi skausmu ir patinimu dienos pabaigoje, bet ir patiria nuolatinį diskomfortą. Pacientui jau sunku vadovautis įprastu gyvenimo būdu. Tokiu atveju reikia nedelsiant suplanuoti vizitą pas flebologą.
Pagrindiniai simptomai: aiškiai matomos venos, oda gali įgauti mėlyną atspalvį. Patinimas, skausmas, deginimo pojūtis ir nedideli kojų mėšlungiai pastebimi ne tik vakare, bet ir naktį.
Lengvo gydymo šiame etape nebepakanka. Šiuo atveju dažniausiai taikoma EVLT ir minimaliai invazinė chirurgija.
Trečias etapas. Sunkios venų varikozės. Dekompensacija.
Tokiu atveju kraujagyslių sutrikimas neigiamai veikia kitų organų ir organizmo sistemų veiklą. Nukenčia audinių mityba, juose kaupiasi skysčiai, gali atsirasti trofinių opų. Venos smarkiai deformuojasi, galimos rimtos komplikacijos tromboflebito forma.
Šiame etape būtinas skubus chirurginis gydymas. Priešingu atveju venų varikozė ima kelti grėsmę gyvybei.
Svarbu suprasti, kad liga gali turėti vieną vystymosi formą arba įvairius derinius. Ir venų varikozės klasifikacija nėra vienareikšmė, o veikiau reiškia įvairių veiksnių derinių galimybę. Bet nepriklausomai nuo formos, venų varikozė reikalauja gydymo. Tinkamas gydymas gali padėti visiškai pasveikti, išvengti rimtų komplikacijų ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.
Varikozinių venų diagnostika.
Šiuolaikinė klinika turi tiksliausius ir efektyviausius venų varikozės diagnostikos metodus. Pagrindiniai venų varikozės diagnozavimo metodai yra šie:
- Specialisto apžiūra. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, yra susitarti su flebologu.
- Ultragarsinis tyrimas. Tai yra pagrindinis diagnostikos metodas, naudojamas venų varikozei nustatyti. Ultragarsinis venų tyrimas leidžia pamatyti bet kokius venų struktūros pokyčius, nustatyti, ar nėra kraujotakos kliūčių, nustatyti kitas venų problemas.
- Flebografija. Tai diagnostinis metodas, leidžiantis gauti išsamesnį apatinių galūnių kraujagyslių vaizdą, kai į jas suleidžiama kontrastinė medžiaga. Šis metodas leidžia diagnozuoti tiek venų struktūros sutrikimus, tiek kitas limfinės sistemos problemas.
- KT tyrimas. Šis metodas leidžia gauti trimatį kraujagyslių vaizdą, kuris žymiai pagerina venų mastelį.
- MRT tyrimas. Šis metodas dažniausiai naudojamas, kai neįmanoma atlikti ultragarsinio tyrimo, nes jo veiksmingumas diagnozuojant venų varikozę sumažėja.
- Termografija. Šis metodas pagrįstas atsižvelgiant į galūnių šiluminę spinduliuotę ir leidžia nustatyti ligų buvimą venų struktūroje.
Paprastai diagnozės nustatymas remiantis tyrimų duomenimis neužima daug laiko. Dauguma procedūrų trunka nuo 10 iki 40 minučių. Gydymas skirtingais etapais labai skirsis, todėl niekada neturėtumėte gydytis savimi. Bet kokios sveikatos manipuliacijos gali būti skiriamos tik gavus tyrimų rezultatus.
Varikozinių venų gydymo metodai
Venų varikozė yra rimta būklė, tačiau ją galima išgydyti. Yra būdų, kaip išvengti diskomforto ir sumažinti komplikacijų riziką. Svarbu neatidėlioti apsilankymo pas gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų, nes ankstyvas gydymas žymiai padidina pasveikimo tikimybę. Yra įvairių metodų, kurie gali palengvinti simptomus ir net atsikratyti ligos.
Pirmas svarbus venų varikozės gydymo būdas yra gyvenimo būdo keitimas. Žmonės, kenčiantys nuo venų varikozės, turi skirti ypatingą dėmesį fiziniam aktyvumui. Reguliariai mankštinantis siekiama sustiprinti apatinės kūno dalies raumenis ir stimuliuoti kraujotaką. Ėjimas, plaukimas, gimnastika kojų raumenims – visa tai gali būti gera pagalba gydant venų varikozę.
Antras būdas – pakeisti mitybą. Yra daug produktų, kurie gali dar labiau pabloginti padėtį sergant venų varikoze: stipri kava, aštrūs prieskoniai, alkoholis, riebus ir sunkus maistas. Geriau rinktis maistą, kuriame gausu vitaminų, mineralų ir maistinių skaidulų. Pavyzdžiui, daržovės, vaisiai, žolelės, nefermentuoti pieno produktai, riešutai, žuvis.
Pirmieji du metodai yra privalomos sąlygos bet kurioje ligos stadijoje.
Kitas žingsnis, jei nurodė gydytojas, gali būti gydymas vaistais. Tepalų, kremų ir gelių, kuriuose yra medžiagų, gerinančių kraujotaką, naudojimas padeda sumažinti patinimą ir skausmą. Taip pat galite naudoti vaistų terapiją; gydytojas paskirs tabletes.
Šiuolaikiniai venų varikozės gydymo metodai yra šie:
- Obliteracija ir koaguliacija. Emiteris įvedamas į veną per mikropunktūrą. Lazeris preciziškai šildo kraują, o tai sudegina kraujagyslių sieneles ir užsandarina veną (tai vadinama skleroze). Baigus procedūrą, emiteris pašalinamas. Laikui bėgant, vena virsta jungiamuoju audiniu ir tada visiškai išnyksta. Procedūros trukmė apie pusvalandį. Iš karto po gydymo pacientas gali grįžti į įprastą gyvenimą. Norint įtvirtinti gautus rezultatus, būtina keletą dienų dėvėti kompresinius drabužius.
- Skleroterapija. Į paveiktą indą įšvirkščiama speciali medžiaga, kuri suklijuoja jo sieneles. Suklijuotas indas pašalinamas iš kraujotakos ir laikui bėgant ištirpsta.
- Radijo dažnio abliacija. Veikimo mechanizmas panašus į lazerio terapiją. Procedūros metu į veną įvedamas kateteris, kuris įkaitina jos sieneles ir taip pat priverčia jas sulipti. Po kurio laiko vena išnyksta.
- Miniflebektomija. Tai minimaliai invazinė chirurginė operacija, atliekama taikant vietinę nejautrą ambulatoriškai. Per punkciją pažeista vena atsargiai pašalinama be pjūvių ir siūlių.
- Esant sunkioms ligos stadijoms, nurodomas chirurginis gydymas, dėl kurio iškreiptos venos atima galimybę nutekėti kraują.
Varikozinių venų gydymas šiuolaikine kinetika
Šiuolaikinėje klinikoje jie žino, kaip veiksmingai padėti pacientams. Gydytojai jau atliko tūkstančius operacijų ir milijonams pacientų padėjo atsikratyti venų varikozės. Jei sergate venų varikoze, žinokite, kad niekada nevėlu eiti į kliniką ir gydytis.
Šiuolaikinėje klinikoje dirba tik aukštos kvalifikacijos gydytojai, kurie specializuojasi gydant venų varikozes ir kitas venų ligas. Pacientams siūlomos įvairios gydymo galimybės, įskaitant lazerio terapiją, skleroterapiją, radijo dažnių terapiją ir chirurgiją. Naudojama tik moderniausia įranga ir technologijos. Tai garantuoja maksimalų rezultatą ir minimalią komplikacijų riziką. Be to, profesionali klinika yra viena pažangiausių venų chirurgijos srityje šalyje.
Dar vienas profesionalios klinikos privalumas – pacientams suteikiamas tik individualus požiūris. Kiekvienas pacientas yra unikalus, o gydymo metu renkantis metodą atsižvelgiama į visas jo savybes. Pagrindinis klinikos tikslas – leisti pacientui grįžti į normalų gyvenimą ir pamiršti venų problemas.
Nemanykite, kad venų varikozė praeis savaime. Iš tiesų, retais atvejais simptomai gali pagerėti dėl gyvenimo būdo pokyčių ar tam tikrų vaistų. Tačiau svarbu suprasti, kad tai tik laikinas pagerėjimas ir gydymas vis dar reikalingas. Atidėję vizitą pas gydytoją galite tik pabloginti ligos eigą.